Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü

DENİZLİ VALİSİ SAYIN ŞÜKRÜ KOCATEPE’NİN KATILIMI İLE TKDK DENİZLİ İL KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI


Denizli İl Koordinatörlüğü/20.02.2015 –  TKDK Denizli il Koordinatörlüğü Pamukkale Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına Denizli Valisi Sayın Şükrü KOCATEPE, Vali Yardımcısı Sayın Erol TÜRKMEN, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Ali DEĞİRMENCİ, Pamukkale Kaymakamı Sayın Veysel BEYRU, AK Parti İl Başkan Vekili Sayın Hüseyin MEMİŞOĞLU, TKDK Denizli İl Koordinatörü Sayın Dr. Sadık YETİM ve çok sayıda basın mensubu  katıldı. 

   Toplantıya TKDK Başkanlığı tarafından hazırlanan tanıtım filmiyle başlandı. Dr. Sadık YETİM Denizli İl Koordinatörlüğünün 13.Çağrı döneminde aldığı projeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Dr. YETİM,  ‘’TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü tarafından bu güne kadar 198 proje için 38 Milyon TL lik hibe desteği sağlanmıştır. İnşaatı tamamlanamayan projelerle ilgili yatırımların da 2015 yılı içinde bitirilip hibelerinin ödenmesi planlanmaktadır. 10 Şubat 2015 tarihinde sonuçlanan 13. Çağrıda toplamda 57 adet proje alınmıştır. Bu projelerin toplam bütçesi 73.344.618 TL’dir. Projelerin kurumumuzca incelenip uygun bulunmasıyla birlikte bu miktarın 32.588.119 TL’si yatırımcılara hibe olarak ödenecektir. ’dedi.
    Dr. YETİM, “Denizli ilimizde tüm çağrılar süresince kabul edilen toplam proje sayısı 298’e ulaşmıştır. Bu projelerin toplam yatırım tutarları 192.187.117 TL’dir. 2015 yılı sonu itibarı ile alınan tüm projelerin hibe bedeli olan 93.110.998 TL’sinin ödenmesi planlanmaktadır ” dedi.

     Denizli Valisi Şükrü KOCATEPE, ‘’Daha önce görev yaptığım yerlerde hayvancılığı geliştirme amaçlı devletten alınmış kredilerle yapılan, çürümeye yüz tutmuş, bir türlü faaliyete geçmemiş birçok tesisin varlığına şahit oldum. Bir dönem dünya bankasından çok yüksek faizli krediler kullanıldı. O paralar devlet tarafından ödendi ama projeler bir türlü hayata geçirilemedi. Devletimiz bu konularla ilgili acı tecrübelere sahiptir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz da geçmiş tecrübelerimizden faydalanarak verilen hibelerin doğru yere harcanması, ülkemizin ekonomisine, sosyal, kültürel yapısına katkıların en üst düzeyde sağlanması ve sürdürebilir işletmelerin oluşması için biraz ince eleyip sık dokuyor. Bu durumu da hoş görmek gerekir. İş yapmak isteyene ülkemizde yararlanılabilecek kaynak çoktur. O kaynağı vatandaşlarımıza kullandıracak önemli kurumlardan bir tanesi de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumudur.’’ dedi.
    KOCATEPE’’ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarımın yanında turizme de ciddi destekler vermektedir. Özellikle Pamukkale ve Karahayıt bölgesinde daha yenilikçi ve modern projelere ihtiyacımız var. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ da turizm sektörüne de omuz veren kuruluşlarımızdan biridir. Ben İl Koordinatörünün şahsında kurumun tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Denizlili hemşerilerimizin de daha güzel, daha kapasiteli ve daha modern projeler hazırlayarak bu hibelerden yararlanmalarını istiyorum. ’’dedi.
     Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKÇİ toplantıya katılamadığı için gönderdiği telgrafta toplantıya katılamamaktan duyduğu üzüntüyü dile getirerek; tüm katılımcılara selam ve sevgilerini iletmişlerdir.
     Toplantı basın mensuplarının soru ve cevap bölümünden sonra sona ermiştir.
BİMER