Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü

TKDK’DAN DENİZLİ’YE 25 MİLYONLUK YENİ YATIRIM


               

                Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörü Murat KAR, “ 15.Çağrı döneminde toplam 20 yeni proje kabul ettiklerini ve bu 20 projenin toplam yatırım tutarlarının 25.574.803 TL olduğunu ”söyledi.

                Denizli adına son proje kabul dönemi olan 15. Çağrı hakkında bilgiler aktaran Kar, ”4 Kasım tarihinde sonuçlanan 15. Çağrıda toplamda 20 proje alınmıştır. Bu projelerin toplam bütçesi 25.574.803 TL’dir. Ve projelerin kurumumuzca incelenip uygun bulunmasıyla birlikte bu meblağın 13.726.244 TL’si yatırımcılara geri dönüşümsüz hibe olarak ödenecektir. 15 Çağrı ilanı kapsamında Türkiye genelinde toplam 42 il arasından en fazla projeyi alan 4.il olarak büyük bir başarıya imza attık.” dedi.

         Alınan projelerle ilgili bilgi veren Kar “ Kısıtlı yatırım alanı olan 15.çağrı ilanında 6 adet Süt Üreten Tarımsal İşletme,11 adet Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi ve 3 adet de Kırsal Turizm projesi alınmıştır. 15 Çağrı ilanıyla birlikte IPARD-1 için ülkemize tahsis edilen fon tamamen kullanılmıştır.” dedi.


 
IPARD-2 Programının önümüzdeki dönemde açılacağını belirten ve IPARD -2 hakkında bilgi veren İl Koordinatörü KAR “IPARD-II PROGRAMI İLE DESTEKLENEN SEKTÖRLER ÇEŞİTLENECEK. IPARD II Programında, mevcut sektörler (tarımsal işletmeler, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi) desteklenmeye devam edecektir. Bu mevcut sektörlere ek olarak “tarım çevre-iklim-organik tarım”, “yerel kalkınma stratejilerinin uygulanması” ve “kırsal altyapı hizmetleri” IPARD II Programı kapsamına alınmıştır. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektöründe “Yenilenebilir enerji”, “makine parkları” ve “mantar” da desteklenecek olan sektörlere eklenmiştir. ”dedi.

         Kar “Önümüzdeki dönemde açılacak olan IPARD-II Programından da IPARD-I’de olduğu gibi Denizli ilimizin daha çok pay alması arzusundayız. Dolayısıyla yatırım yapacak olan müteşebbislerin bir an önce karar verip projelerini hazırlatıp çağrıya çıktığımız tarihlerde bize projelerini sunmaları yegane isteğimizdir. Bu noktadan hareketle Denizli ilimizde yatırım yapmayı düşünen herkesten kaçırılmayacak bu fırsatları değerlendirme adına hızlı davranmalarını istiyoruz.” dedi.


BİMER