Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü

Denizli İli IPARD I Yatırımları Sözleşme Teslimi ve IPARD II Lansman Töreni


“Denizli İli IPARD I Yatırımları Sözleşme Teslimi ve IPARD II Lansman Töreni”, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu’nun katılımı ile Denizli Anemon Hotel’de düzenlendi.

23 Ocak Cumartesi günü Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen törene Bakan Ramazanoğlu’nun yanı sıra Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, milletvekilleri Şahin Tin ve Cahit Özkan ile çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

“Büyüyen ve gelişen Türkiye’nin güçlü vizyonunu görmekten duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum” diyen Aile Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, bu vizyon doğrultusunda kurularak ülkemizin kırsal alanlarında yatırımlarına sağladığı destekler ile çok önemli bir vazifeyi yerine getiriyor.” dedi.

Denizli’nin tarım ve hayvancılıkta sürekli gelişen bir il olduğunun altını çizen Ramazanoğlu, “Tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret alanında göstermiş olduğu atılımlar ile Denizli, birçok ilimize örnek olmuştur. İlimiz sadece tekstil ile yetinmemiş son zamanlarda tarım, hayvancılık, su ürünleri gibi farklı alanlarda da yatırımlar gerçekleştirerek mevcut olan potansiyelini hayata geçirmiştir.” dedi.

TKDK’nın sağladığı destekler ile daha fazla üretim, daha fazla Pazar ve daha fazla istihdamın sağlandığına vurgu yapan Ramazanoğlu, “Daha güçlü Türkiye’nin meydana gelmesinde sürdürülebilir büyüme çok önemli bir etken. İşte TKDK ve benzeri kurumlar ile sürdürülebilir, modern, kaliteli işletmeler faaliyete geçerek ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Ramazanoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bu projelerin hayata geçmesinde emeği olan başta kurum çalışanlarımız olmak üzere tüm girişimcilerimizi ve ilgili kuruluş temsilcilerini kutluyorum.”

IPARD Programı sonucunda hayata geçen işletmeler hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan TKDK Denizli İl Koordinatörü Murat Kar ise, “2013 yılından itibaren IPARD I Programı kapsamında 7 çağrı ilanına çıkan Denizli İl Koordinatörlüğümüz, bu 7 çağrı ilanı sonucunda 297 proje ile sözleşme imzalamıştır. Bu 297 projenin toplam yatırım tutarı 178 Milyon TL, ödenecek destek miktarı ise 98 Milyon TL’dir ve Ocak itibariyle bunun 55 Milyon liralık kısmını yatırımcılarımızın hesabına yatırmış bulunuyoruz. Fiziki kapanışı yapılarak faaliyete başlamış olan 259 tesisimizde toplam 2.203 kişiye istihdam sağlanmıştır. İlimizde 41 kadın girişimcimiz ve 103 genç yatırımcımız, proje hazırlayarak Kurumumuzdan hibe almış ve kendi işletmelerinin sahibi olmuşlardır.” dedi.

Kar, sözlerine şöyle devam etti: “Süt hayvancılığından broyler tesisine, et ve süt işleme tesislerinden kırsal turizme kadar farklı alanlardaki birçok projeye destek veren Kurumumuz, özellikle yerel ürünlerin işlenmesine yönelik 49 projeye 19,5 Milyon TL destek sağlayarak ilimize kazandırdı. Ayrıca 10 adet soğuk hava deposu ile sektörün en önemli sorunu olan hasat sonrası kayıpların önüne geçilmiş oldu.

2015 yılsonu itibariyle IPARD I Programını tamamlayan Kurumumuz, 2016’dan itibaren IPARD II Programını uygulamaya başlayacaktır. IPARD II Programında, IPARD I’de olan tüm sektörleri desteklemekle birlikte başta yenilenebilir enerji yatırımları olmak üzere, makine parkları, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği, manda eti, manda sütü ve mantar üretimi de destek kapsamına alındı. IPARD II’de hibe oranı üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e çıkartıldı.”

Kar, “Denizli ilimizde yatırımların hayata geçmesinde bize destek veren başta sayın valimiz olmak üzere tüm kamu kurumlarına, ilgili STK temsilcilerine ve bu güzel projeleri faaliyete geçiren yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı

Konuşmaların ardından IPARD-I Programının son çağrısı olan 15.Çağrı İlanında sözleşme yapmaya hak kazanan 14 proje sahibine temsili sözleşmeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu tarafından verildi. Tören, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

 

BİMER