Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü

DENİZLİ TKDK’YA REKOR BAŞVURU


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli İl Koordinatörlüğüne IPARD II 1. Başvuru Çağrı İlanında Toplamda 170 milyon lira yatırım tutarlı  ve  108  milyon hibe tutarlı toplam 245 adet proje başvurusu yapıldı. Bu sonuçlarla Denizli  İl Koordinatörlüğü tüm çağrı dönemleri içerisinde bir çağrı döneminde en fazla proje alınan çağrı dönemini yaşadı.

 TKDK Denizli İl Koordinatörü Murat Kar, yaptığı açıklamada  18 Aralık 2015  tarihinde çağrısına çıkılan IPARD II 1. Başvuru Çağrı dönemi 27 Nisan itibariyle Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme başlığındaki projelerin kabulüyle tamamlanmış oldu. Kar; Denizli İl Koordinatörlüğüne Süt Hayvancılığından (Büyükbaş ve Küçükbaş) 21 adet, Kırmızı Et Hayvancılığından(Büyükbaş ve Küçükbaş ) 13 adet, Kanatlı Etinden(Broyler, Kaz, Hindi) 32 adet,  Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Soğuk Hava Deposu sektöründen 4 adet, Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesinden 139 adet, Arıcılıktan 3 adet, Zanaatkarlık ve yerel ürün işletmelerinden 13 adet, Kırsal turizmden 10 adet ve son olarak Yenilenebilir enerji yatırımlarından 9 adet olmak üzere toplam 245 adet proje başvurusunda bulunulduğunu belirtti.  
           
            TKDK Denizli İl Koordinatörü Kar; “Üreticilerimiz, çiftçilerimiz ve yatırımcılar IPARD II 1. Başvuru Çağrı  döneminde kurumumuza yoğun bir ilgi gösterdi. İl koordinatörlüğümüze toplamda 245 adet başvuru oldu ve başvuruların tek bir sektör de toplanmayıp destek verilen hemen hemen tüm sektörlerden hatırı sayılır sayıda proje başvurusunun olmasından dolayı duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Birkaç sektör hariç tüm başlıklardan önemli miktarda proje almamız Türkiye genelinde IPARD Programının uygulandığı 42 İl arasında Denizli ilimizi  ön plana çıkarmaktadır. Farklı sektörlere olan bu ilgilin il ekonomisine canlılık kazandıracağı ve örnek teşkil  etmesi açısından önemli olduğunu belirtmek isterim.  IPARD II 1. Başvuru Çağrı  döneminde alınan bu projelerin incelemeleri İl koordinatörlüğü ve merkez teşkilatı tarafından yapılacak ve  kontroller neticesinde kabul gören projelerle sözleşme imzalama aşamasına geçilecektir.  Bu yatırımların başta proje sahiplerine ilimize ve ülke ekonomimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.
BİMER