Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü

DENİZLİ LEADER AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI 
  AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD Programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi” açılış toplantısı 23.09.2016 tarihinde Denizli Valiliği toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Denizli Vali Yardımcısı İsmail Soykan, TKDK Denizli İl Koordinatörü Murat Kar, İlçe Belediye Başkanları, Tarım İlçe Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, Kooperatif Başkanları ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı İsmail Soykan, “30 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan LEADER yaklaşımı, sorunların masa başında tespit ve çözümünden ziyade yerel aktörlerin kalkınma sürecine dahil olmasını sağlayarak oluşturulan Yerel Kalkınma Stratejilerinin desteklemesi ile kırsal alanın sorunlarının çözümüne katkıda bulunacaktır. Projenin uygulanacağı 2 ilçe belirlenecek ve yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla kalkınma eylem planı hazırlanacak ve 2020’ye kadar hazırlanacak tüm projeler AB tarafından desteklenecek” dedi.

Daha sonra söz alan AB Kırsal Kalkınma rehberi Koray Kaya, “Kırsal problemlerin çözümünde bütüncül bir yaklaşım öngörmekte ve gıda maddelerinin üretilmesinde rekabetçi olma, cazip bir çevreye sahip olma, kırsal alanda yaşayan insanlar için iş olanakları yaratma gibi kırsal alanlarda yaşamayı destekleyen hususlarda çözüm önerileri sunulmasını kolaylaştırmaktadır” diye konuştu.

Amasya,  Çanakkale, Kastamonu, Denizli, Erzurum, Manisa, Ankara, Diyarbakır, Ordu, Samsun olmak üzere 10 IPARD illinde uygulanacak olan Leader yaklaşımı ile ilgili yapılan sunumdan sonra soru cevap kısmına geçilip toplantı sona erdirildi.

BİMER