Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü

IPARD II BİLGİLENDİRME PANELİ


         Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörlüğü IPARD II 1. Başvuru dönemi sözleşme imzalamaya hak kazanan başvuru sahiplerine 17.05.2017 tarihinde North Point Otel’de IPARD II Faydalanıcı Bilgilendirme Paneli gerçekleştirdi. Panele TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü personeli, sözleşme imzalamaya hak kazanan başvuru sahipleri, danışman ve tedarikçi firma temsilcileri katıldı.
 
         Panelin açılış konuşmasını yapan İl Koordinatörü Murat Kar kurumla ilgili bilgiler verdi ve yapılan çalışmaları anlattı. Kar, “IPARD I programı kapsamında 2011-2016 yılları arasında , 5 yıl da 42 il de ,  15 Çağrı ilanına çıkmış olup 10.617 projenin  ülkemizde hayat bulmasını sağlamıştır. 10.617 projeye faydalanıcı katkısıyla birlikte yatırım tutarı toplamda 6,74 milyar TL yi bulan yatırımlar için  3,15 miyar TL hibe desteği sağlanmıştır. Ayrıca 42 ilde 55 binin üzerinde istihdamın oluşmasına katkı sağlanmıştır. ”dedi.
       Kar ayrıca” IPARD I Kapsamında Denizli ilinde  86 milyon TL ödeme yaptıklarının altını çizerek, IPARD II kapsamında bu  rakamı daha da arttırmayı hedeflediklerini kaydetti. Kar, Denizli ilimizde ise toplamda 7 Çağrı ilanına çıkılmış olup 291 proje ile sözleşme imzalanmış   faydalanıcı  katkısıyla birlikte 200 milyon TL ‘lik  toplam yatırım tutarı  için 86 milyon TL hibe desteği sağlanmıştır. IPARD II Programının 1. Başvuru Çağrı ilanında  ise Denizli ilimize toplamda 27 proje sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır. Sözleşme imzalamaya hak kazanan projelerin toplam yatırım büyüklüğü yaklaşık 29 milyon TL olup toplam hibe tutarı ise yaklaşık 17 milyon TL dir.”dedi.
        İl Koordinatörü Kar sözlerini “IPARD I de desteklerimiz sayesinde kurulan işletmelerin hepsi Avrupa Birliği standartlarında modern işletmelerdir. TKDK olarak proje başvuru aşamasından başlayarak projenin her aşamasında başvuru sahiplerinin yanlarında oluyoruz. Şuan birçok proje ile uygulama sonrası 5 yıllık izleme dönemini  devam ettiriyoruz. IPARD II de Denizli’de özellikle genç girişimcileri, bayan girişimcileri yatırım yapmaya , IPARD Hibe Desteklerimizden yararlanmaya davet ediyorum .” dedi.
 
      Katılımcılara sunum yapılması ve birim amirlerinin bilgilendirmeleriyle devam eden panel, kokteylle son buldu.BİMER