Denizli İl Koordinatörlüğü

IPARD KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİN ÜCRETSİZ HAZIRLANMASI İÇİN ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİYLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ


    IPARD programı kapsamında bir kısmı ulusal fonlardan oluşan Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma hibelerinin etkin kullanılması amacıyla önemli bir adım atılmış ve üretici örgütleri ile işbirliği çalışması yapılmıştır.

     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın kırsal kalkınmaya verdiği önem ve küçük ölçekli işletmelerin desteklerden etkin faydalanmasına yönelik başlattığı yeni projeler çerçevesinde, küçük yatırımcılara IPARD kırsal kalkınma projelerini ücretsiz hazırlayabilme imkanı getirilmiştir.   

     Üretici örgütleri tarafından ücretsiz olarak hazırlanacak projeler için; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı IPARD Yönetim Otoritesi olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Üretici Örgütleri arasında İşbirliği protokollerinin imzalanma süreci başlamıştır.

     İmzalanan “İşbirliği Protokolleri” kapsamında; küçük yatırımcılarımız proje hazırlama aşamasında yaptıkları harcamaların azaltılması, sektörün ihtiyaçlarına uygun proje sayısının artırılması ve bu hibelerden daha fazla işletmenin faydalanması amaçlanmıştır.   

İşbirliği Yapılacak Üretici Örgütleri:

  • Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği
  • Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği
  • Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği
  • Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği

      Ayrıca, kısa süre içerisinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile imzalanacak Protokol ile IPARD kapsamındaki işbirliğinin kapsamı daha da genişleyecektir.       

İşbirliği Protokolleri kapsamında:

  • Üretici örgütleri ve Ziraat Odalarında görev yapan personele; Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinesinde TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından IPARD başvuru dosyası ve İş Planı hazırlama eğitimi verilecektir.
  • Başlangıçta, küçük çiftçilerin hazırlayacakları ve yatırım tutarı düşük olan başvuru dosyaları ve iş planları bu personel tarafından hazırlanacaktır.
  • Yatırımcılar ile üretici örgütleri ve ziraat odaları arasında danışmanlık sözleşmesi imzalanacak ve bu çerçevede danışmanlık hizmeti sunulacaktır.
  • Hazırlanan başvuru dosyaları ve iş planları için ilk aşamada hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Projeleri kabul edildiğinde, çiftçilerimiz IPARD kapsamında TKDK’dan alacakları danışmanlık desteği ile üretici örgütlerine ve ziraat odalarına ücretlerini ödeyeceklerdir.
  • Böylece, proje hazırlama aşamasında yatırımcıya alternatif sunularak önemli bir kolaylık sağlanmış ve sektördeki paydaşlarla kırsal kalkınma anlamında güçlü bir işbirliği oluşturulmuştur.Cimer