Denizli İl Koordinatörlüğü

TKDK SON BAŞVURU TARİHİ 10 ŞUBAT 2015.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörü Dr. Sadık YETİM 13. Başvuru Dönemi ve başarılı bir yatırım yılı olarak geçen 2014 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Yetim, “TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü olarak başvurusu yapılan projelerden sözleşme imzalayarak yatırımlarına başlayan 198 işletmeye toplamda 2014 yılsonu itibariyle 38 Milyon TL’lik kaynağı aktarmış bulunmaktayız. Bu aktarılan kaynak hibe fonudur, yatırımcıların katkısı ile birlikte toplamda Denizli iline yapılan yeni yatırım 120 Milyon TL’yi bulacaktır. 2014 yıl içerisinde Denizli’ye aktarılan fonlarda koordinatörlüğümüz büyük başarılar sağlamıştır. Bu yatırımlar 2015 için de artarak devam edecektir.” dedi ve geriye kalan 43 projenin ise yatırımlarına hızla devam ettiğini, bu projelerle ilgili yatırımların 2015 yılı içinde tamamlanıp hibelerin müteşebbislere ödeneceğini ifade etti.

Dr. Yetim, yatırımcılardan 10 Şubat 2015 tarihinde sona erecek olan 13. Çağrı ilanı için proje hazırlıklarına hız vermelerini istedi. Proje hazırlıklarına yeni başlayacak olanlar için zamanın kısıtlı olması sebebiyle, makine ekipman alımının uygun olabileceğini, bir işletme binası kiralayarak üretime yönelik sıfır makine alımlarının 13. Çağrı dönemine yetişebileceğini ifade etti. Sonraki dönemlerde bütçenin azabileceğini ifade eden Dr. Yetim, yatırımcıların 13. Çağrı dönemini iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

13. çağrı dönemi ile ilgili bilgiler aktaran Dr. Yetim, “Bu çağrı için proje kabulleri 10.02.2015 tarihine kadar sürecek. Programa dâhil 42 ilde kullanılacak olan toplam hibede il bazında herhangi bir bütçe sınırlaması bulunmamaktadır. Sadece 13. Çağrı Dönemi için ayrılan bütçe tam 187 milyon avro’ dur.” dedi.

Desteklenen Başlıkları ile ilgili bilgi veren Dr. Yetim;

Et işleme, kesimhaneler, süt ve meyve-sebze işleme, soğuk hava depoları, su ürünleri işleme gibi yatırımlar desteklenmektedir.

Tıbbi aromatik bitkiler (Kekik, anason, haşhaş, kimyon vb.) üretimi desteklenmekte; bu kapsamda yapılacak olan makine-ekipman alımlarına (traktör hariç) %50 oranında hibe desteği verilmektedir. Yine aynı alt tedbir kapsamında arıcılık ve süs bitkisi yetiştiriciliği desteklenmektedir.

Yerel el sanatları kapsamında tekstil, mermer, mobilya ve demir işleme gibi sektörlere makine ekipman alımı ile inşaat için yine %50’ lik bir hibe desteği sağlanmaktadır.

Kırsal Turizm alt tedbiri kapsamında otel, pansiyon, restoran, pastane, halı saha, piknik alanları, doğa sporları ile ilgili her türlü aktiviteler vb. yatırımlar ilimizin kırsal alanlarında uygulanmak şartı ile yine  %50 oranında desteklenecektir.” dedi.

TKDK desteklerinin sadece tarım ve hayvancılık alanlarıyla sınırlı olmadığının altını çizen Dr. Yetim, Dokumacılar, Tekstilciler, Mobilyacılar, Marangozlar, Dikiş, nakış atölyeleri, Bakır, metal, demir işleyenler, Cam, alçı, seramik işleyenler, Çanak çömlek yapanlar, Halı ve kilim üretenler, Mermerciler, Çinicilik ve benzeri alanlarda faaliyet gösterenlere yatırımcılarında hibe fonlarından yararlanabileceğini söyledi. İlimizin Turizm, Tekstil ve Denizli Traverteni sektörlerindeki öncülüğünü dile getiren Dr. Yetim, sektörlerin kendini yenilemesi adına AB hibe fonlarının hazır olduğunu ifade etti.

İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, “Yapılacak yeni girişimler Denizli’ye yatırım, istihdam ve ihracat olarak geri dönecektir.”  dedi.
Cimer