Denizli İl Koordinatörlüğü

TKDK’DAN DENİZLİ’YE 39 MİLYONLUK YENİ YATIRIM


            Denizli Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü'ne IPARD II 2'inci Başvuru Çağrı İlanı süresinde Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar kapsamında yaklaşık 39 milyon lira yatırım tutarlı 12 adet proje başvurusu yapıldı.
 
            Denizli İl Koordinatörü Murat Kar, 12 Haziran 2017 tarihinde çağrı ilanına çıkılan ve 13 Ekim 2017 tarihi itibariyle sona eren IPARD II 2'inci Başvuru Çağrı dönemine ilişkin açıklama yaptı. Kar, “IPARD II 2'inci Başvuru Çağrı döneminde 103 tedbiri başlığı altında Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar kapsamında projeleri kabul ettiklerini belirtti. Bu dönemde 12 proje başvurusu gerçekleştiğini, bu projelerin toplam yatırım bedelinin ise yaklaşık 39 milyon lira olduğunu ve bu rakamın yaklaşık 19,5 milyon lirasının yatırımcılarımza hibe olarak verileceğini söyledi.”

            Denizli’ye daha önceki çağrılara kıyasla işleme tesisileri alanında rekor düzeyde başvuru yapıldığını da sözlerine ekleyen Kar, "Kurum olarak amacımız AB standartlarında hazırlanan projeler ile modern, verimli ve sürdürülebilir işletmeleri ilimize kazandırmak. Bu kapsamda yoğun gayret sarf ediyoruz. Kurum tarafından belirlenen şeffaf kriterler ışığında, en iyi hazırlanmış projeleri seçilerek bu projelere yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacak. Ayrıca IPARD II ile kazandırılan güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları desteği ile girdi maliyetlerinin en aza indirilmesini hedefliyoruz. Bu çağrıda aldığımız projelerin büyük çoğunluğunda güneş enerjisi sistemlerinin de eklenmiş olması bizi ayrıca sevindirdi" dedi. 
            IPARD II 2'inci Başvuru Çağrı İlanı süresinde alınan başvurular ile ilgili ilgi veren Kar“ İşleme Tesislerine yönelik olan bu çağrı ilanında toplam 12 proje başvurusu gerçekleşti. Alınan başvurular; 8 adet soğuk hava deposu ve paketleme tesisi,1 adet süt toplama merkezi, 1 adet süt işleme tesisi, 1 adet kırmızı et kesimhanesi, 1 adet kanatlı eti parçalama ve işleme tesisi olarak gerçekleşti. Potansiyel faydalanıcılarımıza ve Denizlili girişimcilerimize teşekkür ediyor ve yatırımların ilimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Cimer