Denizli İl Koordinatörlüğü

TKDK’DAN DENİZLİ’YE DEV DESTEK


       Denizli Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü'ne IPARD II 5'inci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında yaklaşık 35 milyon lira yatırım tutarlı 24 adet proje başvurusu yapıldı.
 
         Denizli İl Koordinatörü Murat Kar, 16 Şubat 2019 tarihinde çağrı ilanına çıkılan ve 10 Haziran 2019 tarihi itibariyle sona eren IPARD II 5’inci Başvuru Çağrı dönemine ilişkin açıklama yaptı. Kar, “IPARD II 5’inci Başvuru Çağrı döneminde; Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ile “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” kapsamında projeleri kabul ettiklerini belirtti. Bu dönemde; Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) kapsamında 15, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar kapsamında 9 olmak üzere toplam 24 adet  proje başvurusu gerçekleştiğini, bu projelerin toplam yatırım bedelinin ise yaklaşık 35 milyon lira olduğunu ve bu rakamın yaklaşık 16 milyon lirasının yatırımcılarımıza hibe olarak verileceğini söyledi.”

      AB ve ulusal kaynaklarla sağlanan IPARD hibe destekleriyle onlarca yatırımın Denizli’de hayat bulmasına katkı sağlanacağını belirten Kar, şunları kaydetti: Denizli’ye bugüne kadar birçok yeni işletme kazandıran TKDK Denizli Koordinatörlüğünün çalışmaları aynı hızla devam etmektedir. Kurum olarak amacımız AB standartlarında hazırlanan projeler ile modern, verimli ve sürdürülebilir işletmeleri ilimize kazandırmaktır. Bu kapsamda yoğun gayret sarf ediyoruz. Kurum tarafından belirlenen şeffaf kriterler ışığında, en iyi hazırlanmış projeleri seçilerek, bu projelere yüzde 40-70 arası değişen oranlarda hibe desteği sağlanacak. Potansiyel faydalanıcılarımıza ve Denizlili girişimcilerimize teşekkür ediyor ve yatırımların ilimize hayırlı olmasını diliyorum.
 

            IPARD II 5'inci Başvuru Çağrı İlanı süresi kapsamında teslim edilen projeler; 5 adet Süt Üreten Tarımsal İşletme, 2 adet Et Üreten Tarımsal İşletme , 8 adet Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletme(broiler ve hindi), 2 adet Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, 1 adet Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, 1 adet Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, 5 adet Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması projesi olarak gerçekleşti.Cimer